Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Zeytinburnu’nun Ebedi Sakinleri” adlı programın bu ayki konusu “İsmail Saib Sencer’in Hayatı” olacak.
online purchase abortion pill read here how to order the abortion pill online

Kitap toplayıcılarının, araştırmacıların, ünlü şarkiyatçıların, edebiyatçıların ve sahafların uzun seneler başdanışmanı olan İsmail Saib Sencer, “Ayaklı Kütüphane”, “Fihrist-i Ulûm (İlimlerin Fihristi)”, “Canlı Bibliyografya” ve “Çağın Cahız’ı” gibi sıfatlarla anılırdı.


İsmail Saib Sencer (1873 -1940) bugün Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak hizmet veren “Kütüphane-i Umumi Osmani”de kütüphaneci ve idareci olarak 43 yıl hizmet etmiş, muhteşem bilgisi ile tanınmış büyük bir âlimdi.

 

Kitap toplayıcılarının, araştırmacıların, ünlü şarkiyatçıların, edebiyatçıların ve sahafların uzun seneler başdanışmanı olan İsmail Saib Sencer, “Ayaklı Kütüphane”, “Fihrist-i Ulûm (İlimlerin Fihristi)”, “Canlı Bibliyografya” ve “Çağın Cahız’ı” gibi sıfatlarla anılırdı. İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın Osmanlı Tarihi ve Bursalı Mehmet Tahir Bey’in üç ciltlik Osmanlı Müellifl eri isimli eserlerin hazırlanmasına katkıda bulundu. Kitapları farelerden korumak için Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yüzden fazla kedi besleyen İsmail Saib Sencer, ilmî derinliği, muazzam hâfızası ve geniş merakı ile yaşadığı dönem içinde herkesin müracaat ettiği ve feyz aldığı bir kaynak kişi oldu. Sencer’i, değerli kütüphaneci, Millet Kütüphanesi eski Müdürü Mehmet Serhan Tayşi anlatacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderatör:Mehmet Nuri Yardım

Konuk: Mehmet Serhan Tayşi 

Tarih: 21 Kasım 2011 / Pazartesi

Saat:19.00

Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

 

ŞUBAT