Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Devlet Tiyatrolarının birbirinden nitelikli oyunlarını halkımızla buluşturmaya devam ediyor.

Ekim ayında kültür sanat sezonunun açılmasıyla beraber, Devlet Tiyatrolarının Reis Bey, Bir Nefes Dede Korkut, Keloğlan Keleşoğlan oyunları ZKSM'de izleyiciyle buluştu. Bu ay ise Zeytinburnu'nda tiyatro takvimi, Devlet Tiyatrolarının "Siz Ne Dersiniz?" isimli oyunun prömiyeri ile açılıyor. 9 Kasım Cumartesi günü, saat 14:00'te gerçekleşecek olan oyunun prömiyeri ile birlikte, aynı gün saat 11:00 ve 10 Kasım Pazar günü saat 14:00'te gerçekleşecek diğer seanslarıyla tiyatro severlerin beğenisine sunulacak.

32 YIL SONRA YENİDEN SAHNEDE: “SİZ NE DERSİNİZ?”
Faik Ertener tarafından kaleme alınan; kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu edinen "Siz Ne Dersiniz?" oyunu, Devlet Tiyatroları repertuarında en son 1986-1987 sezonunda yer almıştır. O dönem kadrosunda Güven Kıraç, Serhat Özcan, Tuna Orhan ve Bülent Emin Yarar gibi aktörlerin yer aldığı oyun, aradan geçen 32 yıl sonra ilk kez Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde sahneleniyor.

Faik Ertener'in yazıp yönettiği "Siz Ne Dersiniz?" oyununun oyuncu kadrosunda ise Can Yılmaz, Cansın Bezircilioğlu, Çiçek Üstün, Engin Ünal, Evrim Kırıcı, Gökhan Eroğlu, Gülçin Arslan, Görkem Koyuncu, Kürşat Kurnaz, Koraycan Yanaşık, Melis Aslan ve Tuğrul Kızıldemir yer alıyor.

SİZ NE DERSİNİZ?
En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgara karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki İnsan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır?

İşte bütün bu soruların cevabını arayan, bu çok neşeli ve çok şenlikli çocuk oyunu; 2019-2020 Sezonunda, İstanbul Devlet Tiyatrolarında sahnelenecek ve seyircisi ile bu kez sahne üzerinde buluşacaktır.

En güçlü olmak istedin. Güçlüyü aradın…
Beğenmedin kendini, Aslan olup zincire vuruldun…
Kartal dedin, kanadından oldun…
Güneş oldun buluta bozuldun…
Bulut oldun rüzgara savruldun…
Dağ oldun…Ama olman gerekeni bir türlü olamadın…
Siz ne dersiniz çocuklar? Nedir sizce o en güçlü olan yeryüzünde?


32 YIL SONRA YENİDEN SAHNEDE: “SİZ NE DERSİNİZ?”

ŞUBAT